Václav Rožánek - Výběr ze soukromých sbírek

Václav Rožánek (1913 - 1994)

Václav Rožánek (5. 9. 1913 – 8. 5. 1994) pocházel z Písku a celý život pracoval jako strojní zámečník v továrně. Malování však věnoval denně stejně tolik času, jako profesionální výtvarníci. Své dílo konzultoval s pedagogy jako Emil Filla nebo Oldřich Smutný, který Rožánka považoval za svého nejnadanějšího a nejvýznamnějšího žáka. Také se vždy ohrazoval proti tomu, aby byl jeho dlouholetý přítel a žák Rožánek označován za amatéra. Přestože mu politická situace neumožnila příliš vystavovat, jde o velmi pilného malíře, pro něhož bylo typické použití neobvyklých materiálů, jako latex, asfaltový lak či tiskařské barvy. Jeho díla jsou ve sbírkách Prácheňského muzea v Písku, Alšovy jihočeské galerie i Národní galerie v Praze.

Výstavou obrazů Václava Rožánka v Galerii Portyč si připomínáme letošní třicáté výročí úmrtí významného píseckého malíře. Výstava prací Václava Rožánka ze soukromých sbírek představí jeho hlavy, akty, krajiny i zátiší od konce 60. let do začátku let 90., kdy zemřel. Autor měl to štěstí, že jeho malba měla po celý život, podobně jako u slavného díla Tizianova, vzestupnou kvalitu. Výstava vzhledem k rozsahu i rozmanitosti Rožánkova díla a velikosti galerie nemůže být dokonalou retrospektivou, přesto však připomene kvalitu uměleckého díla autora, které se těší stále větší oblibě a ohlasu jak u generace pamětníků, tak ještě více u generace mladé.

Zahájení výstavy se uskuteční 7. května od 17 hodin. Kurátorsky výstavu zaštítí výtvarník David Bartoň.

Rok výroby: 2024
Datum lokální premiéry: 7. květen 2024