Plavecké akce - Spolek Vltavan v Purkarci

Beseda a workshopy u voru před Kulturním domem

Přijďte si připomenout krásu a jedinečnost řemesla voroplavby se členy jednoho z dodnes fungujících vltavanských spolků. Čeká vás pestrý program, v průběhu odpoledne se dozvíte více o životu u "staré řeky" a náročné, ale fascinující práci vorařů. Součástí akce bude beseda s odborníky na voroplavbu, kde se dozvíte detaily o stavbě vorů a náročné plavbě po řece. Připraven bude také stánek s dostupnou literaturou o tomto řemesle. Pro děti jsou připraveny zábavné dílny – budou moci sestavit vlastní malé vorečky a vyzkoušet si práci vorařů prostřednictvím omalovánek s vorařskou tematikou.

Akce se koná u voru před Kulturním domem.

Vstupné zdarma.

Pořádá Město Písek

Voroplavba je fenomén, který nemá v Evropě obdoby. Vodní toky byly k plavení dřeva využívány nejen u nás, ale i v dalších zemích (např. Slovensko, Polsko, Itálie, Slovinsko), nikdy to ale nebylo v takovém rozsahu a v tak dlouhém časovém horizontu, jako právě na českých řekách. Jedná se o tisíciletou historii řemesla, které se v průběhu staletí nijak výrazně neměnilo a neovlivnily jej ani různé technické vynálezy. Základem vždy byla těžká fyzická práce v lesích při kácení dřeva a následně jeho opracování a svázání do vorů. Přesto se tomuto řemeslu věnovaly celé rody, v nichž se plavecké nářadí a láska k vodě dědily z otců na syny. Muži na vorech bývali vystaveni rozmarům počasí a museli se potýkat s různými nástrahami, neboť řečiště bývalo plné zrádných skalisek, balvanů, nebezpečných proudů a velmi často šlo posádce o život. Nebýt těchto statečných mužů, kteří si řeku zamilovali se všemi jejími vrtochy, ale také půvaby, nevznikla by města na březích našich toků a zejména pak Praha a její kostely, paláce a další stavby. Většina stavebního materiálu připlouvala po vodě – statné kmeny ze šumavských lesů, kamenné kvádry z povltavských lomů a písek, těžený přímo ze dna řeky, to byly suroviny, bez nichž by veškerá nádhera našich sídel nemohla vzniknout.

Rok výroby: 2024
Datum lokální premiéry: 28. červen 2024